Svakodnevna briga o sebi: zdravlje bez stresa

Vrlo često o svom zdravlju razmišljamo tek kada dođe do njegovog pogoršanja, umesto da se trudimo da ga unapređujemo zdravijim navikama.

Naravno, lakše je reći nego uraditi, pogotovo u današnjem svetu koji se kreće velikom brzinom i retko nam dozvoljava da usporimo. 

Ipak, ono što je važno ovde upamtiti, jeste to da svakodnevna rutina brige o sebi ne mora biti preterano komplikovana. Jednostavne promene navika i njihovo sporo uvođenje, u jednom trenutku će postati uobičajene aktivnosti, odnosno, postaće nove navike.

Kada se navike promene na bolje, smanjiće se i količina stresa, dok ćemo istovremeno znati i da se bolje nosimo sa svim problemima koji nađu put do nas. Fokus treba da bude na zdravlju, a to podrazumeva zdravu ishranu, fizičke aktivnosti, održavanje mentalne higijene, ali i redovne posete lekarskim ordinacijama, poput dermatološke i stomatološke ordinacije.

Uravnotežena ishrana 

Prvi važan mali korak koji može napraviti veliku promenu, jeste upravo promena načina ishrane. Osnova za zdrav um, jeste zdravo telo, pa je važno da razmišljamo o tome šta unosimo u njega.

Pravilno kombinovanje različitih vrsta namirnica je nešto stručnjaci često naglašavaju, jer se na taj način unose svi potrebni hranljivi sastojci. Kada kažemo hranljivi sastojci, mislimo na vitamine, minerale, proteine, zdrave masti, kao i ugljene hidrate.

Na taj način pomažemo svom organizmu da održi optimalnu telesnu težinu, dok istovremeno jača imuni sistem, raspoloženje je bolje, dok nivo energije raste. Kako bi se ova navika ustalila, može biti koristan takozvani ,,meal-prep“ odnosno pripremanje više obroka unapred, kaok bi se izbegla brza hrana.

Redovne kontrole u stomatološkim ordinacijama

Sastavni deo brige o sebi jeste redovna poseta lekarima, počev od stomatoloških ordinacija. Ono što se najčešće savetuje, jeste odlazak u stomatološku ordinaciju barem dva puta godišnje. 

Ipak, ukoliko postoje neki povremeni ili hronični problemi, potrebno je to činiti i češće. Kako bi se sprečile, ali i lečile promene na zubima, poput karijesa, upale desnih, kao i oštećenja zuba, stomatološke ordinacije se ne smeju zaobilaziti. 

Ono što je ključno, jeste da se redovnim odlaskom u stomatološke ordinacije i obavljanjem rutinskih pregleda, mogu sprečiti i ozbiljnije komplikacije, što je ključno i za sve ostale specijalističke preglede.

Loša oralna higijena može biti uzročnik mnogih problema sa zdravljem, čak i srčanih bolesti i dijabetesa, pa se ne sme čekati ni da minorni problem eskalira, već se mora zakazati pregled u stomatološkoj ordinaciji što pre.

Pravilna nega kože i posete dermatologu

Sve se više naglašava važnost redovnih dermatoloških pregleda, pogotovo u periodu pre leta. Tada je idealan trenutak da se pregledaju mladeži, kako ne bi došlo do mogućih komplikacja usled izlaganja suncu.

Naravno, nošenje zaštitnog faktora se podrazumeva, i to prilikom svakog izlaganja suncu, ali je ipak važno uveriti se da je sve u redu jednim sveobuhvatnim pregledom kod dermatologa.

U toj ordinaciji će se specijalista izvršiti pregled svih mladeža korišćenjem lupe, kako bi se prepoznale i identifikovale promene. Pregled je sasvim bezbolan, a olakšanje koje se dobija nakon njega je neprocenjivo.

Pored nošenja kreme sa zaštitnim faktorom, veoma je važno kožu ispirati svake večeri i jutra, uz pomoć umivalice koja je namenjena za odgovarajući tip kože. Neophodna je i upotreba hidratantne kreme, ali i seruma u zavisnosti od potreba kože.

Hidratacija kao ključ za očuvanje energije

Pored hidratacije kože, potrebno je i obezbeđivati svom organizmu dovoljne količine vode na svakodnevnom nivou. Velikom broju ljudi se desi da prosto ,,zaboravi“ da unese vodu, pogotovo kada se veći deo dana provede izvan doma.

Hidratacija je važna za pravilno funkcionisanje digestivnog trakta, regulisanje telesne temperature, kao i koncentracije i nivoa energije.

Kako bi se postiglo opšte blagostanje, vrlo je važno održavati adekvatan unos vode tokom dana. Preporuka je osam čaša dnevno, ali će količina varirati od mnoštva individualnih faktora, kao što su telesna težina, fizička aktivnost, kao i klimatski uslovi. 

Važnost kvalitetnog sna 

Kada govorimo o potrebi tela za snom, moramo naglasiti da predstavlja vitalnu potrebu koja se vrlo često zanemaruje. Telo se u toku sna regeneriše, energija se obnavlja, imuni sistem jača, a mozak se odmara i procesuira informacije.

Nedostatak sna može da dovede do ozbiljnijih posledica, kao što su povećan rizik od srčanih bolesti, problemi sa koncentracijom, ali i promene raspoloženja koje mogu biti vrlo neprijatne i za bliske osobe.

Stoga, važno je, korak po korak, raditi na tome da ustalimo san i time omogućimo sebi adekvatan odmor. Savetuje se spavanje između sedam i devet sati, a dodatna stavka koja bi trebalo da se ispuni, jeste i striktniji raspored odlaska na spavanje i buđenja. 

Tu definitivno može pomoći uspostavljanje neke rutine, kao što je čitanje knjige, ili čak meditacija, kako bismo se brže uspavali i imali kvalitetniji san.