Prednosti sobnog bicikla

Ponekad, kad se smorite na poslu, u pauzi uz kaficu pomislite na neke lepe trenutke u svom životu koji bi itekako prijali u tim danima pretrpanim obavezama. Možda se setite onih bezbrižnih tinejdžerskih dana i ispunjenog vremena sa drugaricama, u pričama o prvom ljubavnim jadima, prvim odlascima u bioskop, jurnjavi na starom očevom biciklu…

Ta ideja o biciklu u ovim, kasnijim godinama, sasvim je prihvatljiva za malo više fizičke aktivnosti, bolje energije i raspoloženja, uz malo nostalgije za onim vetrom u kosi i straha kod poletiš nizbrdo. Jeste lepo, ali uz sve obaveze, ne deluje lako ostvarivo. Gde držati bicikl, ko će ga vući po liftu koji i nije baš veliki…

A zašto ne – sobni bicikl. U uglu, ne smeta, uvek je tu kad se ima vremena za njega. Zašto ne i ujutru. Da dan počne dinamično. Ustati ranije, popiti čaj ili kafu, i provozati svoj sobni bicikl desetak minuta. Uz one pomisli na mladost, za lepše raspoloženje, ili muziku, možda prve jutarnje vesti, praktično je da čujete kakvo će biti vreme, kako da se obučete i treba li vam kišobran. 

Sve to dok lagano okrećete pedale, onda ubrzavate, podesite i vožnju uz malu uzbrdicu da se bolje razgibate. Još kad je leto, pa otvorite prozor i osećate prijatnu svežinu jutra. Divan osećaj, zar ne? 

U dobrom raspoloženju, sledi lagani tuš, spremanje i odlazak na posao. Ali sa novom energijom i spremnošću za nove izazove. I kad je pauza za kafu, pomisao na jutarnju rekreaciju koja vam je napunila baterije uliva optimizam da obaveze mogu biti manje smorne ako su u boljoj ravnoteži sa zadovoljstvima dana. Jedno takvo zadovoljstvo, vožnju sobnog bicikla, treba imati u dnevnom rasporedu.

Prednosti sobnog bicikla

Ovo maštanje, bicikl u sobi, realnost je u milionima domova širom sveta, u teretanama, fitnes centrima, hotelima… 

Prednost je što vam sobni bicikl omogućava da redovno vežbate, svakog dana i tokom cele godine. Bez obzira na vremenske uslove ili bez odlaska u teretanu. 

Kućni ambijent omogućava da uz vožnju sobnog bicikla možete da gledate televiziju, čitate knjigu, slušate muziku. 

Noviji modeli sobnih bicikala imaju ugrađeni monitor koji prati vaš napredak, pokazuje brzinu, pređenu razdaljinu, vreme vežbanja. Meri i zdravstvene parametre, kao što je brzina otkucaja srca i potrošene kalorije. 

Sobni bicikl je pogodan i za mlađe i za starije, za rekreativce i sportiste. Jedna od prednosti je što ste pritom mnogo bezbedniji, nego da vozite bicikl na ulici. Vožnja sobnog bicikla spada u sigurne aktivnosti jer se obavlja u kontrolisanom okruženju unutar kuće. 

Pratite parametre zdravlja

Zdravstveni efekti se vide u poboljšanju rada srca i pluća, boljoj cirkulaciji, smanjenju rizika od srčanih bolesti, hipertenzije i drugih kardiovaskularnih problema. 

Intenzivna vožnja na sobnom biciklu može sagoreti značajan broj kalorija, što pomaže u gubitku telesne mase i održavanju zdrave težine. Odličan je izbor za jačanje mišića, održavanje i poboljšanje kondicije. 

Ima mali uticaj na zglobove, tako da možete vežbati i ako imate problema sa kolenima ili kukovima.

Sobni bicikl je praktično rešenje za vežbanje onda kada ste najslobodniji i najraspoloženiji. I to u svom domu. Ne izlazite napolje, ne idete u teretanu, ne plašite se kiše ni vetra, nepažljivih vozača automobila.

Vožnja sobnog bicikla pomaže vam da se uz fizički napor mentalno opustite. To je vaša oaza rekreacije, pozitivnih misli, dobrih planova, novih odeja. Vraća vas sebi, oslobađa stresa i daje unutrašnji mir. Motiviše da više i bolje mislite o sebi. 

Samo nemojte preterivati sa vežbanjem. Svako preterivanje može biti štetno. Naročito ako još nemate dovoljno kondicije. Za napornije vežbanje ipak proverite osnovne parametre vašeg zdravlja i pridržavajte se saveta lekara. 

Pravilno vežbanje

Da biste pravilno koristili sobni bicikl i ostvarili najveće efekte evo nekoliko saveta. 

Uspravite bicikl i kada stojite sedište neka vam bude u nivou kukova. Kada sedite noga treba da vam je blago savijena u kolenu ako je na donjem položaju pedale. 

Vežbanje uvek počnite zagrevanjem laganom vožnjom, pa tek onda ubrzavajte, a trening možete pojačati podešavanjem nagiba. Povremeno i predahnite. 

Vožnjom sobnog bicikla postižete korisne efekte sa manje uloženog napora nego kod nekih drugih vežbi, kao što je trčanje na primer. Udobno sedite, ne plašite se da ćete izgubiti ravnotežu, manje opterećujete kosti. Takva aktivnost blagotvorno deluje na vaš organizam.

Koliko dugo vežbati?

Nema izričitog pravila koliko dugo treba da vežbate, ali se smatra da sa pola sata vežbanja postižete minimalnu preporučenu količinu vežbi dnevno. Vežbe treba kombinovati kako bi svaki deo tela bio angažovan. 

Nemojte da to bude samo sobni bicikl, radite i druge korisne vežbe. Napore prilagodite prema zdravlju i sposobnostima organizma. 

Važno je da vežbate – u sobi, parku, teretani, otvorenoj prirodi. Sobni bicikl vam pruža udobnost, sigurnost i fleksibilnost vežbanja. Dobro je rešenje za poboljšanje kondicije, dobre energije i opšteg zdravlja.