Šta sve treba da znate pre odlaska kod oftalmologa?
Neobjašnjive glavobolje, nefokusiranost i mućenje vida, nemogućnost vožnje kada padne mrak – to su samo neki od razloga kada je potrebno da posetite oftalmologa i pregledate oči i vid.
Vrlo često ove simptome ne primećujete u početku niti im pridajete značaj, upravo zato što se dešavaju toliko sporo da je teško uočiti ih odmah. Kada ste oduvek imali dobar vid i niste se suočavali sa sličnim problemima, ove stvari će lako promaći jer niste svesni kako je to imati problema sa vidom.
U današnje vreme se svakako provodi mnogo vremena ispred računara ili telefona, što znatno može uticati na oči, pa se mogu javiti problemi protiv glavobolje, suvoće ili problemi sa dioptrijom, zbog kojih su nam potrebne naočare sa zaštitom od zračenja.
Dakle, ukoliko u bilo kom trenutku usled ovih simptoma posumnjate da postoji problem, potrebno je zakazati pregled kod specijaliste, odnosno oftalmologa. Po završetku pregleda, ukoliko je ustanovljeno da je potrebeno da nosite naočare, uputićete se u optičarsku radnju.
Razgovor sa pacijentom i uspostavljanje anamneze
Na početku pregleda, oftalmolog će postaviti nekoliko pitanja. Prvenstveno će pitati, da li postoje određeni simptomi, odnosno problemi sa vidom, poput bola, suvoće, zamućenosti, crvenila, glavobolje ili umora, kao i kada ste primetili da su se pojavili prvi simptomi.
Potom, važno je da oftalmolog zna da li su postojali problemi ranije, bilo da su u pitanju povrede ili operacije, ali i da li neko u porodici ima očne bolesti kao što su glaukomi, katarakta ili makularna degeneracija. Pitanja će varirati u zavisnosti od toga šta je razlog posete.
Merenje oštrine vida uz pomoć Snelenove tablice
Nakon razgovora sledi standardni deo pregleda, sa kojim ste verovatno upoznati, a to je pregled oštrine vida, gde se koristi tablica sa slovima različitih veličina. Snelenova tablica se koristi kako bi se proverilo koliko je jasan vid na različitim udaljenostima.
To će najverovatnije izgledati tako što će doktor pokazivati različite brojeve i slova i tražiti da ih pročitate, ukoliko možete. U ovom delu je važno da budete fokusirani i dajete iskrene odgovore, kako bi procena bila dobra.
Pregled prednjeg segmenta oka ili biomikroskopija
Biomikroskop jeste instrument koji se koristi kako bi se detaljno pregledali svi delovi oka. Oftalmolog će uglavnom uputiti da sednete na stolicu koja je ispred biomikroskopa, gde će biti potrebno da stavite bradu i čelo na deo predviđen za to.
Potom će biti potrebno da širom otvorite oči dok ih posmatra jedno po jedno. U ovom delu pregleda se proverava da li postoje znaci bilo kakve infekcije, povrede ili suvoće oka. Ukoliko oči ne proizvode dovoljno suza, to može uticati na zdravlje rožnjače.
Pored toga, doktor će pregledati i očno dno, odnosno zadnji deo oka, kako bi proverio u kakvom je stanju mrežnjača, očni živac i krvni sudovi. Moguća je provera i očnog pritiska kako bi se proverio rizik od glaukoma.
Proširenje zenica i određivanje dioptrije
Ukoliko je potrebno, oftalmolog će raditi i proširivanje zenica, što može biti korisno kako bi se bolje pregledala retina, makula i očni živac. Proces proširenja zenica je posebno važan kada je potrebno da se prvi put odredi dioptrija.
Da bi dioptrija precizno procenila, obično se poseže sa proširenjem zenica. Taj proces se radi uz pomoć kapi iz više aplikacija, a nakon završetka pregleda ne bi trebalo da upravljate vozilima, zbog blago zamućenog vida, pa se savetuje da imate pratnju.
Potom, obaviće se provera dioptrije – stavićete nešto nalik naočarima, a doktor će potom u tom predmetu menjati sočiva sa različitim dioptrijama kako bi procenio koja su odgovarajuća. U ovim trenucima je važno da dobro procenite kako najbolje vidite, pa možete tražiti oftalmologu i da ponovo ubaci određena sočiva kako biste najbolje uporedili šta je najbolje.
Odlazak u optičarske radnje
Po završetku pregleda, dobićete izveštaj lekara, pa ukoliko je potrebno da nosite naočare za daljinu ili blizinu, možete otići u obližnje optičarske radnje i izabrati odgovarajuće naočare.
Ovde je važno da vodite računa o par stvari, pre svega. Ukoliko su potrebne naočare isključivo za čitanje na blizinu, možete uzeti i neke manjeg rama u optičarskoj radnji. Ipak, ukoliko ste kratkovidi, odnosno ukoliko ne vidite na daljinu, biće potreban oblik naočara koji će lepo pokriti celo oko.
Dakle, ukoliko je potrebno da naočare nosite konstantno i ukoliko je dioptrija posebno velika, veći okvir će biti neophodan, a zasigurno ćete moći da pronađete veliki izbor u optičarskoj radnji.
Potom, kada je u pitanju materijal naočara, u savetovanju sa zaposlenima u optičarskoj radnji možete ustanoviti šta bi više odgovaralo, plastične ili metalne naočare. Naravno, tu je i estetski momenat, pa ukoliko birate naočare kod optičara, vodite se svojim ukusom, ali i time koji oblik naočara bi najbolje pristajao obliku glave.
Kada odaberete naočare, ostavićete kupljeni okvir u optičarskoj radnji, gde će tehničari ubaciti stakla odgovarajuće dioptrije, nakon čega ćete moći da ih preuzmete.